Żywopłot to doskonały pomysł, aby ogrodzić swój ogród szczelnym parawanem. Oprócz funkcji odgrodzenia, żywopłot świetnie tłumi hałas i chroni przed kurzem z ulicy. Możemy wybrać, czy stworzyć żywopłot naturalny i nieformowany, lecz zajmujący więcej przestrzeni lub strzyżony i wąski, idealnie nadający się do małego ogrodu.

 

Jakie rośliny nadają się najlepiej?

Żywopłot stworzony z roślin liściastych sprawdzi się głównie jako osłona sezonowa. Jeśli chcemy, by żywopłot był dekoracyjny cały rok, powinniśmy wybrać iglaki.

Najpopularniejsze rośliny liściaste na żywopłot:

  • Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare) jest luźnym i mało urodziwym krzewem. Dopiero po przycinaniu pędów nabiera zwartej i efektownej formy. Można z niego tworzyć płoty do wysokości ok. 3 m, które ze względu na gęsty układ gałązek znakomicie spełnią funkcję wiatrochronów – również zimą, kiedy nie mają liści. Z ligustru można formować efektowne bramki oraz inne bryły. Przy zakładaniu żywopłotu najlepiej sadzić młode rośliny, które w czasie regularnego przycinania nabierają ładnej formy. Ponieważ ligustr szybko rośnie, na efekt nie trzeba długo czekać. To uniwersalny i mało wymagający krzew, który znosi nie tylko suszę i mróz, ale również niekorzystne warunki miejskie.

 

  • Grab pospolity (łac. Carpinus betulus) to inny popularny gatunek na żywopłoty. Podobnie jak ligustr nie ma wysokich wymagań uprawowych (choć preferuje żyźniejsze gleby), jest odporny na mróz i doskonale znosi cięcie (niezbędne dla utrzymania zwartej formy). Co ważne, wytwarza odrosty korzeniowe, zagęszczające krzewy od dołu.

 

  • Buk pospolity (łac. Fagus sylvatica) znakomicie nadaje się do tworzenia wysokich (do 5 m wysokości) i solidnych głęboko zakorzenionych roślinnych murów, spełniających funkcję zarówno ogrodzeń, jak i wiatrochronów. Dzięki zmienności sezonowej wprowadza do ogrodu sporo urozmaicenia. Jesienią liście buków pięknie się przebarwiają, stają się żółte lub czerwonobrązowe. Zimą wyraźnie widoczne są stalowoszare gałęzie. Pod tym względem górują nad żywopłotami z innych roślin, a już na pewno z nieco monotonnych iglaków.

 

  • Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) w ostatnich latach zdobył dużą popularność jako roślina na żywopłoty. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków, ognik nie powinien być przycinany, gdyż najlepiej prezentuje się w formie żywopłotu nieformowanego, zachwycającego jesienią mnóstwem jaskrawo ubarwionych owoców. Dzięki swoim długim kolcom, ognik może też pełnić funkcję obronną.

 

  • Berberys Thunberga (łac. Berberis thunbergii) ma odmiany różniące się nie tylko barwą liści, lecz również wielkością i pokrojem. Praktycznie wszystkie nadają się na żywopłoty. Najniższe, np. ‚Kobolt’, ‚Bagatelle’, ‚Atropurpurea Nana’ wykorzystuje się na niskie obwódki rabat. Z najwyższych, takich jak ‚Atropurpurea’, ‚Golden Ring’ czy wąski kolumnowy ‚Red Chief’, można formować żywopłoty o wysokości do ok. 2 m, również o charakterze obronnym – ze względu na mocne i ostre kolce.

 

  • Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) zajmuje miejsce bardzo szczególne. Cięcie znosi najlepiej ze wszystkich gatunków tego rodzaju, rośnie szybko i ładnie się zagęszcza, ma bardzo niewielkie wymagania uprawowe, dobrze znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze i jest odporna na niskie, zimowe temperatury oraz przejściowa suszę. Jesienią jej liście przebarwiają się na niezwykle intensywne kolory, przybierając różne odcienie czerwonego, bordowego, żółtego i pomarańczowego. Wszystkie te cechy sprawiają, że irgę błyszczącą można bez wahania zaliczyć do ścisłej czołówki najlepszych roślin żywopłotowych o sezonowych liściach.

 

  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus Sempervirens) jest łatwy do założenia i dość prosty w pielęgnacji. Bukszpan dobrze toleruje różne podłoża. Jest materiałem numer jeden dla ogrodowych artystów. Można z niego tworzyć wysokie i niskie przegrody. Na niskie formowane żywopłoty z bukszpanu najlepiej nadają się odmiany: karłowata odmiana bukszpanu wieczniezielonego ‚Suffruticosa’ i odmiana bukszpanu drobnolistnego ‚Faulkner’.

 

  • Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to jeden z krzewów ozdobnych zyskujących z roku na rok coraz większą popularność. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, jej liście, kwiaty i owocostany. Większość odmian pęcherznicy można zaliczyć do jednej z dwóch grup kolorystycznych: o liściach żółtych (od seledynowych po złociste) lub o liściach czerwonych (od ceglasto-pomarańczowych po ciemnopurpurowe). Dzięki pokrojowi i szybkiemu wzrostowi doskonale nadaje się na żywopłoty. Szczególnie dobrze wyglądają żywopłoty z odmian żółtych i czerwonych, posadzonych naprzemiennie.

 

Najpopularniejsze iglaki na żywopłot:

  • Jałowiec wirginijski (Juniperus Virginiana) ‚Skyrocket’ dorasta do ok. 8 m wysokości, przy czym jego szerokość nie przekracza metra; już z natury jest gęsty. Wystarczyłoby posadzić krzewy w rozstawie 60 na 80 cm – i gotowe. Co daje formowanie? Atutem tej odmiany jest jej srebrzysty kolor, który po cięciach staje się jeszcze bardziej intensywny. Dzięki regularnemu przycinaniu rośliny zagęszczają się mocniej i zamiast szeregu walcowatych form uzyskujemy płaską ścianę. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu żywopłotu na określonej wysokości, konieczne jest ścinanie wierzchołków krzewów.

 

  • Żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis) jest jednym z najpopularniejszych iglaków na żywopłoty. Szczególnie polecane są odmiany ‘Smaragd’ oraz ‘Brabant’. Pierwsza z nich rośnie bardzo szybko, ale wymaga systematycznego cięcia, druga natomiast rośnie wolniej, ale tworzy bardziej elegancką formę.

 

  • Cis pospolity (łac. Taxus baccata) to iglak nadający się wręcz idealnie na formowane żywopłoty (do 4 m). Chroni od wiatru i stanowi dobre tło dla innych elementów ogrodu. Można z niego tworzyć również ogrodowe rzeźby. Pamiętajmy jednak, że cisy rosną naprawdę powoli, ale za to może rosnąć nawet w cieniu.

 

Inne popularne rośliny na zimozielony żywopłot to: szybko rosnący bluszcz pospolity (łac. Hedera helix), klasyczny, choć wolno rosnący i wspaniały ostrokrzew Meservy (łac. Ilex ×meserveae).