Grudzień w ogrodzie to czas, kiedy rośliny pozostają w spoczynku. Wydawałoby się więc, że jest to również miesiąc odpoczynku dla ogrodnika. Nic bardziej mylnego. W tym czasie możemy np. uporządkować składzik i wyczyścić narzędzia ogrodnicze.

Sad:

 • Drzewka owocowe są szczególnie wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatur.  Najbardziej niebezpieczne są przypadki, gdy w dzień świeci słońce, nagrzewając korę drzew, a nocą temperatura spada poniżej 0 st. C. Wahania temperatur mogą prowadzić  do zamierania tkanek, pękania i odrywania się kory od pnia. Aby zapobiec takiej sytuacji przeprowadzamy zabieg tzw. bielenia pni. W tym celu używamy gotowych preparatów zakupionych w centrum ogrodniczym, bądź stosujemy samodzielnie przygotowane mleko wapienne.
 • Przeprowadzamy zabieg prześwietlania korony drzew. W przypadku gdy termometry pokazują mniej niż 5 st. C. tego zabiegu nie wykonujemy. Rany po cięciu zabezpieczamy specjalną maścią ochronną.
 • Regularnie sprawdzamy, czy drzewa i krzewy w sadzie nie są uszkadzane przez sarny bądź zające.

Warzywnik:

 • W przypadku, gdy jeszcze nie spadł śnieg, na odchwaszczony warzywnik warto rozłożyć i przekopać obornik lub kompost. Przez okres zimowy zdąży się rozłożyć, a wartościowe składniki pokarmowe przenikną do gleby i będą mogły wiosną zostać pobrane przez rośliny uprawne.

Ogród ozdobny:

 • Jeżeli jeszcze nie zabezpieczyliśmy wrażliwych roślin przed mrozem i wysuszającym wiatrem, należy to zrobić zanim pogorszy się stan pogody. Pamiętajmy, aby stosować agrowłókninę dopiero, gdy istnieje prawdopodobieństwo spadku temperatury poniżej -5 st. C.
 • Usuwamy  zalegający mokry śnieg na roślinach. Taki śnieg jest ciężki i często deformuje, a nawet łamie rośliny. Szczególnie wrażliwe na ciężar są formowane iglaki.
 • Należy pilnować, aby woda w oczku wodnym nie zamarzła w całości. Wykruszamy fragment lodu, tak aby żyjące w nim rybki miały czym oddychać.

Kwiaty w domu, balkony i tarasy:

 • Grudzień to miesiąc, w którym niewiele dzieje się w ogrodzie. W domu natomiast, jest to pora kwitnienia wielu roślin doniczkowych.  Należą do nich m.in.: szlumbergera  (grudnik), kamelia, poinsecja (gwiazda betlejemska), hippeastrum i wiele innych. Wówczas nawozimy je i prowadzimy prace pielęgnacyjne (podlewanie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów, przemywanie liści z kurzu itp.).
 • Na balkonach i tarasach możemy zainstalować karmniki dla ptaków. Należy pamiętać, że zima to dla nich trudny okres, ponieważ maja ograniczony dostęp do pożywienia.
 • Aby balkony nie świeciły pustkami, możemy zaopatrzyć się w iglaki w donicach. Szczególnie doskonale prezentują się w okresie świątecznym przyozdobione lampkami.

Trawniki:

 • Gdy odśnieżamy podjazdy i chodniki na posesji, należy pamiętać, aby nie składować śniegu w jednym miejscu. Wiosną podczas roztopów, ta góra śniegu będzie topniała znacznie wolniej. Trawnik w tym miejscu skazany jest na brak tlenu, co spowoduje jego gnicie i powstawanie pustych plam. W miarę możliwości równomiernie rozgarniamy śnieg.
 • Ograniczamy stosowanie soli drogowej. W zamian za to używajmy nowoczesnych preparatów opartych na chlorku magnezu. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla roślin.